На місці зруйнованого РЗТА — «шкідливий» завод: у Городку готуються до запуску «екологічного монстра»


На місці колись потужного Рівненського заводу тракторних агрегатів і відокремленого ливарного заводу в селі Городок — нині руїни. Ще в лютому під стінами Рівненської РДА протестували працівники ТОВ «Технопривод» і вимагали не зупиняти виробництво. Тепер виробничих потужностей немає, важка техніка розчищає майданчик, припускають — для побудови нового заводу. Як виявляється, надзвичайно шкідливого.

 РЗТА і ливарний розібрали

Останні десять років навколо РЗТА виникали гучні скандали. Потужності заводу часто захоплювали в силовий спосіб. Працівники Рівненського ливарного заводу в свій час, залишившись без роботи, перекривали дорогу, а у лютому цього року працівники ТОВ «Технопривід» під стінами Рівненської РДА вимагали не зупиняти виробництво.

Зараз на місці заводу — руїни. Пройшовши через численну кількість оборудок, майно колишнього РЗТА (а це величезний комплекс будівель та споруд, цехи з обладнанням), опинилось в руках «Технопривід Інвест Груп», яке не довго думаючи знищило все вщент, не залишивши і сліду.

Найцікавіше, що тисячі квадратних метрів будівель знищені за кілька місяців. Уламки будівель повипадали з-за паркану та ще досі лежать вздовж вулиць Городка. Обласні чиновники контролювали процес і дивним чином не помітили руйнування будівель заводу, проведену без будь-яких погоджень та дозволів.

Чому дивуватись? В березні цього року сам голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко підписує розпорядження, яким надає «Технопривід Інвест Груп» право на викуп земельної ділянки. Фактично офіційно схвалює руйнування колись державного підприємства.

Очевидно ділкам потрібно все зробити швидко, щоб ніхто не встиг розібратись у їхніх темних оборудках. Не дивно, що знехтувана і позиція архітектурно-будівельної ради Рівненського району, яка виступила проти появи на місці РЗТА «шкідливого» виробництва. Чому все робиться так поспішно і зухвало?

Хто ховається під маскою «нового» інвестора

Якщо проаналізувати документи, то за всіма таємними справами стоїть компанія «КРОНОСПАН УКР». Ця фірма, що входить до потужної міжнародної групи і є засновником «Технопривід Інвест Груп» .

КРОНОСПАН (англ. KRONOSPAN) — відома в усьому світі група, яка володіє деревообробним заводом у місті Нововолинську Волинської області. Там виробляють деревостружкову плиту з деревної тирси з додаванням шкідливих синтетичних смол.

Як і в польському місті Мєлєц, так і в Нововолинську місцеві жителі постійно протестують проти забруднення довкілля заводами та скаржаться на погіршення здоров’я. Викиди «екологічного монстра» можуть різко збільшити кількість захворювань органів дихання, адже завод постійно оточує їдкий дим. Люди, які змушені жити поряд з такими виробництвами, так і говорять — «Немає чим дихати!». Однак такі «екологічні виклики» керівництвом області ігноруються.

ІГОР ТИМОШЕНКО, заступник голови Рівненської ОДА:

Заяву про наміри відкривати нове виробництво має робити сама компанія, а не ОДА. Якби вона про це заявила, доцільно було б укласти з нами меморандум, принаймні, ми так завжди робимо. Переговори попередньо були, але без жодних офіційних заяв. Настільки мені відомо, це має бути велика приватна інвестиція нібито в деревообробне виробництво, але ми не маємо даних ні про те, що саме збираються випускати, ні обсягу, ні кількості залучених працівників. Підготовчі роботи нібито тривають вже близько року. Однак не можу сказати, що там збираються будувати і що випускати.

 

Сергій Поліщук, заступник селищного голови Городка:

Нам відомо, що майно колишнього РЗТА тепер належить компанії «Технопривід», але стоїть воно на землях селищної ради, більше половини – за межами населеного пункту, решта – в його межах. У компанії нібито є наміри налагодити виробництво, але у нас поки немає жодних документів, до нас ніхто з цього приводу не звертався. А без відповідного рішення селищної ради будівництво не розпочнеться. Вони мають показати свій проект з намірами, ми оголосимо громадські слухання, за їхніми результатами сесія селищної ради прийме рішення, чи давати дозвіл на відкриття будівництва.